True Italian Taste!

True Italian Taste!

Kiedy myślimy o włoskiej szynce, na myśl przychodzi nam pokrojona w cienkie plasterki, aksamitnie gładka i słodko-słona prosciutto. Jednak nazywanie każdej włoskiej szynki „prosciutto” to jak określanie każdego wina musującego jako „prosecco”. Dla wtajemniczonych prosciutto to smak i tekstura tak różnorodna jak odmienne są kuchnie poszczególnych włoskich regionów. Prosciutto di Parma to najbardziej znana włoska odmiana szynki peklowanej, ale konkuruje z nią wiele innych wędlin m.in. z Toskanii czy San Daniele. Czym się różnią między sobą?

Smakosze włoskiego jedzenia zyskają dostęp do porcji pysznej wiedzy prosto ze źródła, czyli od włoskich producentów i konsorcjów podczas warsztatów kuchni włoskiej, które odbędą się 27 lutego.

Masterclass – warsztaty kuchni włoskiej

Masterclass będą miały miejsce we włoskiej szkole gotowania – Akademii Kulinarnej Whirlpool w Warszawie, która mieści się na warszawskiej Pradze na terenie Soho Factory. Głównymi bohaterami spotkania będą włoskie 3 wędliny, oznaczone unijnym certyfikatem DOP:

  • Prosciutto di Parma DOP,
  • Prosciutto Toscano DOP,
  • Prosciutto di San Daniele DOP,

Co oznacza „DOP”? Po włosku to Denominazione di Origine Protetta, czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia. Żeby wędlina została oficjalnie uznana za szynkę o chronionej nazwie pochodzenia (ChNP), musi spełniać surowe wytyczne dotyczące m.in. tego z jakiego gatunku świni jest zrobiona oraz w jaki sposób zwierzę było karmione. Na przykład, aby zrobić Prosciutto di Parma, lokalnym świniom podawana jest serwatka z lokalnego sera.

​Masterclass Włoskie wędliny odbędzie się 27 lutego, a w ich ramach zostaną zorganizowane dwa wydarzenia: pierwsze dedykowane ekspertom, restauratorom i dystrybutorom, drugie – dziennikarzom, influencerom oraz liderom opinii.

Wielki finał True Italian Taste – maj 2020

W ramach projektu True Italian Taste oprócz masterclass poświęconych włoskim wędlinom, w kwietniu odbędą się jeszcze jedne: Włoskie bąbelki​. Uroczystym zakończeniem True Italian Taste będzie True Italian Table. Podczas tego wydarzenia odbędą się warsztaty kulinarne i spotkania oraz dyskusje panelowe z przedstawicielami najsłynniejszych włoskich brandów spożywczych obecych w Polsce.

Projekt True Italian Taste jest promowany i finansowany przez włoski rząd i wdrażany przez Assocamerestero we współpracy z Włoską Izbą Handlowo-Przemysłową w Polsce w celu promowania i ochrony wartości autentycznych włoskich produktów spożywczych na całym świecie. True Italian Taste jest częścią programu The Extraordinary Italian Taste.

Partnerem wydarzenia jest Ambasada Włoch w PolsceWłoska Izba Handlowo - Przemysłowa w PolsceWłoska Agencja Handlu (ITA) oraz Assocamerestero.